Rzeka Pszczynka – Brzeźce  | wędkarstwo i ryby wędkuje

Rzeka Pszczynka – Brzeźce | wędkarstwo i ryby wędkuje

2020-12-24 Wyłączono przez admin

Rzeka Pszczynka
 jest to łowisko o długości 45,8 km, zaczynające się w okolicach Głogowej i Jastrzębia Zdroju, a kończy się ujściem do rzeki Wisły. Na odcinku od Brzeźc do Wisły Wielkiej obowiązuje zakaz spiningowania (używania przynęt sztucznych). Na tym odcinku koła wędkarskie często organizują zawody. Dojazd od strony Pszczyny drogą 933 i w Brzeźcach skręcamy na Wisłę Wielką ( przed Brzeskim kościołem) i droga ta doprowadzi nas do mostu, pod którym przepływa Pszczynka jest tam miejsce na zaparkowanie samochodu. Łowisko ma numer 031 oraz dojście do stanowisk jest nieco problematyczne, gdyż trzeba nieraz daleko iść i nieść sprzęt, co może stanowić wielki problem dla wędkarzy nie posiadających wózka. Szerokość wynosi około 10 metrów. W zależności od warunków panuje uciąg wody, który jednak nie jest jakoś kosmicznie wielki, więc spławikami, które się tam najlepiej sprawdzą są tzw. bombki, ale jednocześnie można wziąć pod uwagę lizaczki/listki maksymalnie do 5 gram.

Najlepszym okresem na łowienie jest wczesna wiosna oraz jesień (możliwość łapania nawet w zimie, jeżeli warunki są odpowiednie i nie ma lodu). Z uwagi na fakt, iż rzeka ta jest jednym z większych zimowisk ryb w okręgu PZW Katowice, rybostan w okresie wyżej podanym jest wprost idealny i pozwala na zrobienie dobrego wyniku. Panującymi wtedy rybami są okazałe płocie, leszcze (nawet po 2 kg), krąpie, jazie, jazgarze, okonie, sandacze. Z uwagi na to, że przeważnie po Wszystkich Świętych zbiornik Łąka 005 jest zarybiany miarowym karpiem, a Pszczynka ma bezpośredni kontakt z tym akwenem to karp wchodzi w nią. Zdarza się, że łowi się 5 sztuk w okresie 3-4 godzin. Podczas często odbywających się tam zawodach zawodnicy łapią nawet do 15 kilogramów ryb, co jest dobrym wynikiem porównując inne wody PZW. 

Jest to idealne łowisko wczesnowiosenne, jak i zimowe. Martwić może tylko liczba wędkarzy, którzy

 „w sezonie” tam przesiadują i zabierają ryby nawet tonami. Ciężko wtedy o miejsce blisko parkingu. Nie zmienia to faktu, że Pszczynka jest jednym z bardziej rybnych łowisk w okolicy.

Kamil Pławecki