Jedna opłata krajowa – nareszcie?

Jedna opłata krajowa – nareszcie?

2023-01-19 Wyłączono przez admin

Nie milkną echa niezbyt przemyślanej wypowiedzi europosłanki Sylwii Spurek, która kilka dni temu zapowiedziała własną Nową 5 dla zwierząt, w której m.in. chciałaby za kilka lat zakazać wędkarstwa a tymczasem dziś w mediach społecznościowych wiceminister infrastruktury – Marek Gróbarczyk, który jak wiadomo jeszcze rok temu pełnił funkcję Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w nieistniejącym już ministerstwie – zapowiedział wprowadzenie UWAGA: jednej opłaty krajowej na wszystkich wodach śródlądowych zarządzanych przez PGW Wody Polskie.

Co to w praktyce oznacza? Otóż Państwowe Gospodarstwo Wodne – Wody Polskie jest z ramienia Skarbu Państwa dysponentem ogromnej większości wód publicznych w Polsce. W zasadzie Wody Polskie nie dysponują tylko akwenami prywatnymi, pozostającymi w zarządach samorządów oraz Lasów Państwowych w tym parków narodowych. To właśnie od Wód Polskich dzierżawią obwody rybackie PZW oraz prywatni dzierżawcy (spółki rybackie, organizacje społeczne itd.). Nie od dziś wiadomo, że Wody Polskie nie są zadowolone ze sposobu gospodarowania na wodach Skarbu Państwa przez dzierżawców w tym także przez PZW. Dlatego od pewnego czasu mówi się w kuluarach o tym, że Wody Polskie zaprzestaną oddawania w dzierżawę obwodów i rozpoczną na nich samodzielną gospodarkę rybacką zgodnie z ustawą o rybactwie. W takiej sytuacji Wody Polskie będą również uprawnione do pobierania opłat za wędkowanie. Tak jak dziś robi to np. PZW nazywając zwykłą opłatę za wędkowanie „składką”. Różnica jest jednak taka, że o ile PZW przekazało prawo do podpisywania umów na dzierżawę poszczególnym okręgom – a z tym wiąże się to, że każdy okręg ustalał własną wysokość opłaty za wędkowanie – o tyle PGW Wody Polskie jest instytucją rządową, krajową a zatem może wprowadzić na wszystkich zarządzanych przez siebie wodach w kraju jedną opłatę.

Jeśli zatem min. Gróbarczyk oficjalnie zapowiada podjęcie działań w tym zakresie to możemy się spodziewać sporej rewolucji w zakresie opłat za wędkowanie, statusu PZW oraz innych użytkowników rybackich. Nie znamy jeszcze trybu w jakim poszczególne obwody będą przechodziły pod gospodarowanie Wód Polskich oraz czasu w jakim się to wydarzy. Jedno jest pewne, że od tej pory – „nic nie będzie po staremu”, parafrazując słowa działaczy ZG PZW. Tyle, że im chyba nie o takie zmiany chodziło.

A co Wy sądzicie o tym drodzy użytkownicy wedkuje.pl? Czy wprowadzenie jednej opłaty przez Wody Polskie jest wyjściem do najczęściej powtarzanego postulatu przez wędkarzy – jednej opłaty krajowej?

Autor tekstu: Redakcja wedkuje.pl