Sezon na ryby – jak przyrządzić idealną rybkę?

Sezon na ryby – jak przyrządzić idealną rybkę?

2022-12-23 Wyłączono przez admin

Ryby (i nie chodzi wcale o zodiakalne ryby!) są niezbędnym elementem prawidłowo zbilansowanej diety. Stanowią
główne źródło kwasów omega 3, a także wielu witamin. Posiadają naprawdę wiele składników odżywczych. Odpowiednio przyrządzone, stanowią wyjątkowy przysmak. Można podawać je na wiele różnych sposobów: duszone, grillowane, smażone, wędzone, surowe, marynowane, konserwowe a także gotowane. Można przyrządzać kotlety, klopsiki, pasztety z ryb. Stanowią doskonały dodatek do sałatek. Jednak wciąż wielu Polaków nie jest do końca przekonanych do jedzenia ryb. Wynika to często z nieprzyjemnych doświadczeń z kiepskiej jakości rybami mrożonymi. Jednak warto to zmieniać i czerpać korzyści ze spożywania ryb. Jeśli zastanawiasz się, jak przekonać się do ryb, zapraszamy do lektury! 

1. Jakie ryby warto spożywać? 

2. Jakie wartości odżywcze charakteryzują ryby?

3. Jak często warto jeść ryby?

4. Jak przyrządzić idealną rybę? Pomysły na tradycyjne i oryginalne dania z rybami 

Jakie ryby warto spożywać? 

Jeśli chcesz bliżej przyglądnąć się rybom (nie chodzi o znak zodiaku!), warto wiedzieć, że jest bardzo wiele gatunków. Spośród kręgowców to właśnie ryby są najliczniejszą grupą zwierząt. Każda ryba charakteryzuje się skrzelami, dzięki którym może oddychać. Obecnie można zliczyć aż 20 tysięcy gatunków! Bardzo smaczne są na przykład ryby słodkowodne. Z racji tego, że żyją w rzekach, nie są tak narażone na zanieczyszczenia. Nie zawierają
bowiem dioksyn i rtęci. Inne gatunki to oczywiście ryby morskie. Doskonałej jakości, świeże ryby znajdziesz tutaj:
https://zakupy.auchan.pl/

Jakie wartości odżywcze charakteryzują ryby?

Ryby są bardzo bogate w różne wartości odżywcze. Zawierają przede wszystkim duża ilość wysoko przyswajalnego, a także łatwostrawnego białka. Poza tym ryby charakteryzują się obecnością wielonasycony kwasów tłuszczowych, między innymi omega 3, które trudno pozyskać z innych źródeł w takiej ilości. Charakterystycznym znakiem ryb jest także występowanie dużej ilości różnych witamin, przede wszystkim A, D, E, a także tych z grupy B. Ryby posiadają także składniki mineralne, takie jak wapń, magnez, potas, żelazo, jod, fluor, potas, mangan i miedź. Do tego ryby są niskokaloryczne i sycące. Stanowią świetną podstawę lub dodatek do prawidłowo zbilansowanego posiłku, który doskonale wpływa na zdrowie. 

Jak często warto jeść ryby?

Zastanawiasz się, jak często ryby powinny pojawiać się w Twoim jadłospisie? Powinno się je spożywać częściej niż mięso.
Posiadają zdecydowanie więcej wartości odżywczych niż na przykład wołowina, wieprzowina lub drób. Jednak w wielu
przypadkach spożywanie ryb raz w tygodniu to ogromny sukces. Zdecydowanie warto to zmienić i przekonać się do miłości do ryb. Dają wiele korzyści, są proste w przygotowaniu i zasmakują nawet osobom, które nie są spod znaku ryb. Ten gatunek kręgowców zdecydowanie warto włączyć do diety. 

Jak przyrządzić idealną rybę? Pomysły na tradycyjne i oryginalne dania z rybami 

Tradycyjnym sposobem na podanie ryby jest usmażenie jej w panierce. W taki sposób można przyrządzić na przykład dorsza, mirunę lub tilapię, a także mintaja. Jeśli chodzi o pstrąga, doskonale smakuje grillowany. Z kolei łososia można przygotować na kilka sposobów. Świetnie smakuje upieczony, grillowany lub przygotowany na sposób azjatycki. Jeśli dysponujesz świeżym łososiem, warto zamarynować go w sosie sojowym, oleju sezamowym i soku z limonki i zjeść na surowo. Warunkiem jest jedynie pewność co do jakości ryby. Jeśli surowa ryba Cię nie przekonuje, można zrobić kotlety lub pulpety rybne. 

Autor tekstu: Redakcja wedkuje.pl